Noszenie dziecka

O noszeniu dziecka piszę i mówię od dawna. Ba! Oprócz potrzeby bliskości, mam dużą potrzebę pokazywania się w pięknych chustach, kto mi zabroni 🙂 Ale tego kroku, który podjęłam w zeszły weekend, nawet ja się nie spodziewałam! Zostałam doradcą noszenia ClauWi.

Jestem doradcą noszenia

Zanim zrobiłam ten krok, żyłam w przekonaniu, że to nie moja droga, ponieważ doradców noszenia, wbrew pozorom, jest już wielu. A ja wcale doskonale nie motałam. Sam pomysł podsunął mi Marcin, sugerując, że skoro promuje na naszym blogu noszenie dzieci w chuście, będę bardziej wiarygodna, kiedy podpiszę się “Doradca noszenia dzieci w chustach”. Czy ma w tym rację? Myślę, że zdecydowanie tak.

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna - Kurs doradcy noszenia clauwi

Kocham chusty

Materiałów, które mówią o tym ile korzyści przynosi chusta jest wiele. Również takich, które podpowiedzą Wam jak zacząć. Nie będę się więc skupiać na szczegółach – polecam poszperać na dobrych blogach np. www.zamotani.pl. Kopalnia rzetelnej wiedzy. Ja mogę Wam powiedzieć jedynie, dlaczego ja kocham chusty, dlaczego ja noszę swoje dziecko w chustach i co nam to daje.

Potrzeby mamy

Jestem mamą od 15 miesięcy. Jeszcze w ciąży próbowałam przeczytać kilka mądrych książek – nadaremnie. Odkładałam je w kąt, denerwowały mnie. Nic nie wiedziałam o wychowywaniu dzieci, a o pielęgnacji tyle, ile powiedziano mi w przyszpitalnej szkole rodzenia. Chyba najlepszym moim doradcą stała się własna intuicja. I bardzo dobrze się stało, ponieważ okazało się, że “mądre książki” nie zdążyły podpowiedzieć mi jak się odkłada bezboleśnie dziecko i ile ma spać w nocy, a moja potrzeba bliskości z własną córeczką spowodowały, że spędzałam z nią wiele czasu w uścisku. Zaspokajając swoje potrzeby, zaspakajałam jednocześnie jej potrzebę bycia przy mnie od pierwszych dni życia, słysząc od czasu do czasu za plecami “nie noś, bo się przyzwyczai”. A książki, niestety często podpowiadają nam jaką magię zastosować, żeby dziecko wytrzymywało same w łóżeczku.

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna 1

Nosimy swoją córkę

Kiedy Bianka skończyła 4 miesiące wybrałam się na warsztaty z doradcą noszenia i nauczyłam dobrze wiązać. Nosiłam i nosiłam. Nosił też Marcin. Wytłumaczyć Wam dlaczego? Nie wiemy. Tak bardzo pragnęliśmy tego dziecka, że intuicyjnie ją nosiliśmy, była ciągle z nami. Nie było problemu z wożeniem wózka, z wypadami do sklepu czy centrum handlowego, a dziecko nie ograniczało nas w niczym. Bianka natomiast nie miała też problemu, żeby spać sama, jeździć w wózku, zostawać z dziadkami.

Noszenie dziecka jest naturalne, pierwotne, dziecko chce być blisko mamy i taty. Odkładanie go na siłę wciąż powtarzając sobie, że szybciej stanie się samodzielne, jest bzdurą. Trudno przyzwyczaić dziecko do czegoś, co jest zwyczajnie naturalne, bo w okresie płodowym było wciąż noszone, dotykane i miało wciąż z nami kontakt fizyczny.

Korzyści z noszenia

Istnieje sporo badań mówiących o tym, że dzieci noszone lepiej się rozwijają, mniej płaczą, szybciej stają się niezależne i pewne siebie, a więź rodzica z dzieckiem jest silniejsza. Bardzo często zastanawiam się, co zrobić, żeby wychować swoją córkę na mądrą, pewną siebie, empatyczną i znającą swoją wartość, dziewczynę. Recepty nie mam, ale będę nadal słuchała siebie. Podstawa jest w pewnym sensie we mnie samej. Wiem, że noszeniem córki dziś, robię krok w dobrą stronę – moje dziecko jest radosne, okazuje nam uczucia, jest empatyczne, nie boi się ludzi, zdrowo się rozwija zarówno fizycznie, jak i intelektualnie.

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna 2

Jestem doradcą noszenia Clauwi

Wracając do tematu… dlaczego doradca? Chcę pokazać młodym mamom, ile korzyści mogą mieć z noszenia swojego dziecka w chuście. Tych codziennych i tych metafizycznych, których nie potrafimy nazwać. Przyznajcie mamy – my też musimy zaspokoić swoje potrzeby bliskości z maluszkiem. Noszenie jest zwyczajnie niezwyczajne. I piękne.

Chcesz nosić? Pomogę!

Jeśli więc chcielibyście skorzystać z mojej pomocy na terenie Warszawy i Sulejówka – serdecznie zapraszam do kontaktu prywatnego! Z największą przyjemnością odbędę z Wami konsultacje, szkolenie i wprowadzę w piękny świat kolorowych chust 🙂

……………………………………………….

Zdjęcia: Marcin Brzeźniak
Chusta: Woven Bliss

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna 3

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna - Woven Bliss Utopia

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna 5

Woven Bliss - Doradca noszenia - Przystanek Miłosna

Doradca noszenia - Przystanek Miłosna 6