Druga ciąża po cesarce

Każda kobieta która w swoim życiu doświadczyła porodu przy użyciu cesarskiego cięcia, zastanawia się czy może drugi raz zajść w ciążę, a jeśli tak, to w jakim czasie po tej pierwszej. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, albowiem wszystko zależy od okoliczności, a także samego przebiegu cesarskiego cięcia, oraz kondycji fizycznej kobiety. Niemniej jednak spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu.

Cesarskie cięcie – co to jest?

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, to w pierwszej kolejności zastanówmy się czym właściwie jest cesarskie cięcie. Przede wszystkim warto podkreślić, że według najprostszej definicji, cesarskie cięcie to operacyjny zabieg zakończenia porodu. Stosowany jest on wówczas kiedy z różnych przyczyn dziecko nie może zostać urodzone w sposób całkowicie naturalny. Podczas cesarskiego cięcia lekarz dokonuje nacięcia skóry a także mięśni brzucha i macicy, po czym wyjmuje dziecko. W dalszej kolejności wyżej wspomniane powłoki brzuszne są fachowo zszywane

Druga ciąża po cesarce

Druga ciąża po cesarceBardzo ważne jest to, że po tego rodzaju zabiegu sama blizna musi się we właściwy sposób zagoić, natomiast kobieta musi zregenerować swoje siły. Co więcej, ważne jest również to, że kobieta po zastosowaniu cesarskiego cięcia musi prowadzić dość oszczędny tryb życia. Przede wszystkim jednak nie może zbyt mocno wykorzystywać mięśni brzucha. Wiązać co z tym, że nie może przede wszystkim dźwigać znacznych ciężarów, a także nie może również stosować pewnego rodzaju ćwiczeń fizycznych.

Tak więc pozostaje pytanie kiedy można zajść w ciążę po cesarce. Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na to, że najistotniejsza będzie dla kobiety konsultacja z ginekologiem. Jednak już teraz możemy wskazać, że jeśli planujemy ciążę w okresie około dwóch miesięcy po cesarskim cięciu, to wydaje się że taka opcja nie będzie w pełni bezpieczna dla matki i dla dziecka. Według specjalistów matka może zajść w drugą ciążę po cesarskim cięciu dopiero po okresie jednego roku. Niektórzy jednak są nawet zdania że okres ten powinien trwać nawet 18 miesięcy. Tak więc w dużej mierze wszystko tutaj zależy od tego jak wypowie się na ten temat ginekolog.

Oczywiście drugie dziecko dla każdej pary to często decyzja, którą podejmują ze względu tylko na siebie ale również na pierwsze dziecko. Przede wszystkim warto podkreślić, że rodzice decydują się na dwójkę dzieci z tego względu, aby mogły się one razem wychowywać. Ma to niebagatelne znaczenie, albowiem dzieci które są jedynakami nie zawsze doświadczają tego typu interakcji społecznych, które są udziałem dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych. Dlatego też wiele również rodzin który w swoim życiu miały tylko jedno dziecko często żałuje, że nie podjęło nigdy decyzji o drugim dziecku. Tak więc warto pamiętać o tym, że jeśli kobieta pierwsze dziecko urodziła w wyniku zabiegu cesarskiego cięcia, to jednak trzeba było czekać określony czas przed następną ciążą. To kwestia bezpieczeństwa i zdrowia nie tylko matki, ale również dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here