Drugie dziecko

Wiele par które zdecydowały się na dziecko, po jakimś czasie zastanawia się również czy dobrym rozwiązaniem będzie również drugie dziecko. Oczywiście w obecnych czasach i dobrze funkcjonujących pomocach socjalnych taka opcja jest całkiem ciekawym rozwiązaniem. Przede wszystkim możemy liczyć przede wszystkim na program 500 plus a co za tym idzie wydatki związane z opieką nad dzieckiem są znacznym stopniu finansowane z tego właśnie programu. Niemniej jednak warto wziąć również pod uwagę inne aspekty związane przede wszystkim z wychowaniem dzieci. Para która decyduje się na drugie dziecko musi być przede wszystkim na to dobrze przygotowana pod względem psychicznym. Zatem zastanówmy się na czym tak naprawdę polega podjęcie decyzji o drugim dziecku.

Drugie dziecko

Drugie dzieckoZastanówmy się najpierw jakie są zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim drugie dziecko w rodzinie to znacznie lepsza sytuacja dla dziecka które narodziło się wcześniej. Nie od dziś wiadomo że lepiej jeśli w domu wychowuje się rodzeństwo niż jedynaka. Rodzeństwo przede wszystkim uczy się między sobą prawidłowych relacji społecznych. Przede wszystkim dzieci we dwójkę znajdą sobie zawsze sposób na różnorodne zabawy. Będą również musiały się wszelkimi dobrami dzielić między sobą a to spowoduje że wykształcą się u nich bardzo prawidłowe postawy prospołeczne. Kolejną zaletą posiadania dwójki dzieci jest to, że jedno po drugim może odziedziczyć różnego rodzaju ubrania a także zabawki. Oczywiście warto również mieć drugie dziecko dosyć szybko albowiem wówczas szybciej też wychowamy dwójkę maluchów i będziemy mieli z głowy ten najtrudniejszy okres wychowawczy.

A może jedynak?

Niemniej jednak również pewne zalety przemawiają za posiadaniem tylko i wyłącznie jednego dziecka. Posiadanie jedynaka wiąże się z tym przede wszystkim, że na utrzymanie dziecka pójdą znacznie mniejsze koszty. Dodatkowo takiemu dziecku będziemy w stanie poświęcić znacznie więcej uwagi niż wtedy kiedy mamy dwójkę dzieci. Oczywiście istnieje też spore ryzyko tego, że nasze dziecko będzie rozpieszczone. Niemniej jednak jeśli zachowamy tutaj odpowiednie proporcje to raczej do takiej sytuacji nie dojdzie.

Utrzymanie dziecka

Warto również dokładnie wiedzieć jakie wydatki wiążą się z wychowaniem dziecka. Przede wszystkim oprócz takich podstawowych wydatków na żywność też ubrania warto również podkreślić że dziecko będzie wymagało często opieki medycznej która czasami może kosztować sporo pieniędzy. Dodatkowo warto również pamiętać o wyprawce szkolnej. Podręczniki a także przybory szkolne to często spory wydatek. Oczywiście dziecku musimy zapewnić również wypoczynek. Ferie i wakacje to czas kiedy nasze dziecko powinno wyjechać gdzieś, gdzie odpocznie i będzie mogło zregenerować siły przed dalszą naukę.

Oczywiście te wydatki wzrastają kiedy mamy dwójkę dzieci. Niemniej jednak zawsze warto pamiętać o tym że wiele rzeczy jedno dziecko można przejąć po drugim i wówczas nie wygląda to aż tak źle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here