Dom inteligentny

Osoby które ostatnimi czasy zastanawiają się nad wybudowaniem domu często mogą spotkać się w czasopismach branżowych z pojęciem tak zwanego domu inteligentnego. Oczywiście kwestia ta jest niezwykle ciekawa, albowiem planując budowę domu możemy od razu założyć że chcemy naszpikować go wysokiej jakości elektroniką, która sprawi że jego użytkowanie będzie niezwykle komfortowe. Warto więc zastanowić się czy taka opcja będzie nam przydatna. Oczywiście dom inteligentny będzie kosztował nieco więcej, niemniej jednak warto podkreślić że jest to rozwiązanie niezwykłe nowoczesne i  funkcjonalne. Z pewnością w przyszłości będziemy zadowoleni z takiego rozwiązania. W tym artykule postaramy się przybliżyć zagadnienie domu inteligentnego. Dowiesz się na czym polega takie rozwiązanie, a także ile może kosztować. Dowiesz się też jak cały proces budowy domu naszpikowanego elektroniką przeprowadzić od podstaw.

Dom inteligentny

Dom inteligentnyDom inteligentny to przede wszystkim dom w którym różnego rodzaju instalacjami można sterować przy pomocy choćby aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jest to tyle bardzo komfortowe rozwiązanie, że znacznie ułatwia życie mieszkańcom takiego domu. Przede wszystkim można sterować choćby ogrzewaniem. Dlatego też na przykład kiedy nie ma nas w domu możemy ogrzewanie przy pomocy aplikacji ustawić na niższe obroty co sprawi, że nie będziemy tracili niepotrzebnie ciepła. Można na przykład ustawić sobie również odpowiednią temperaturę jaką będziemy chcieli kiedy wrócimy do domu. Oczywiście temperaturę można ustawiać również nie tylko w całym domu ale również w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład możemy ustawić żeby rano kiedy będziemy wstawać do pracy wysoka temperatura była na przykład w łazience. Ma to szczególnie dobre znaczenie dla naszego komfortu. Dom inteligentny to przede wszystkim możliwość sterowania domem również kiedy jesteśmy na wczasach. Możemy na przykład z odległości sterować ogrzewaniem w domu tak aby przesadnie dom się nie wyziębił. Dom inteligentny to również możliwość otwierania bramy garażowej przy pomocy telefonu a także różnego rodzaju systemy alarmowe. Ważne jest żeby w domu stosować również system monitoringu, który możemy podglądać gdziekolwiek jesteśmy przy użyciu aplikacji

Czy warto?

Wiele osób z pewnością zastanawia się czy właściwie takiego rodzaju nowoczesne technologie są potrzebne w domu jednorodzinnym. Wydaje się że te nowinki być może dla niektórych są zbyteczne. Niemniej jednak one w znacznym stopniu podnoszą komfort użytkowania domu. Niezwykle ważna jest również tutaj kwestia bezpieczeństwa, albowiem możliwość sterowania systemem alarmowym a także monitoring nieruchomości sprawia, że możemy czuć się na wakacjach spokojni o to że nasz dom jest w pełni bezpieczny. Natomiast stała kontrola zużycia energii w domu sprawia, że użytkowanie domu jest nieco tańsze. Wydaje się więc, że takie rozwiązanie nie jest jakąś fanaberia czy też technologiczną ciekawostką ale raczej jest to trend, który w przyszłości będzie dominował. Wydaje się, że dom inteligentny to dom w którym będziemy mieszkać już za 10 albo kilkanaście lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here