Ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób marzących o własnym mieszkaniu, czy też domu, jedyna droga do osiągnięcia swojego życiowego celu. Tylko nielicznych stać na kupno nieruchomości za gotówkę. Zdecydowana większość musi posiłkować się instrumentem finansowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym, które zaciągamy w zasadzie nawet na 30 do 40 lat. Opiewa zwykle na bardzo dużą kwotę i jest dość kosztowny. Niemniej jednak warto dokładnie wiedzieć, jakie realia panują na rynku finansowym i jakie są średnie oprocentowania kredytów hipotecznych. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią ofertę kredytową.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego. Analizując różnorodne oferty bankowe w tym zakresie, można dojść do wniosku, że zasadniczo oprocentowanie kredytów hipotecznych kształtuje się na poziomie od 3 do 5%. Niemniej jednak warto pamiętać, że oprocentowanie kredytu hipotecznego to nie jedyny koszt jaki wchodzi w ramy tego produktu finansowego, albowiem najistotniejszym parametrem, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego nie jest jego samo oprocentowanie, ale wszystkie koszty, jakie się na niego składają. Oprocentowanie bowiem jest tylko jednym z elementów wpływających na całościowe koszty kredytu. Zastanówmy się więc zatem, jakie inne parametry składają się na koszty kredytu hipotecznego.

Koszty kredytu hipotecznego

Jakie zatem mogą być dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym? W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę koszty okołokredytowe. Do nich możemy zaliczyć takie pozycje jak opłatę przygotowawczą, a także prowizję, oraz koszty wyceny nieruchomości, koszty sądowe i notarialne, a także koszty ubezpieczenia. Jak więc widać na powyższym przykładzie kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami, które należy wziąć pod uwagę, kiedy się o niego staramy.

Dodatkowo warto podkreślić, że w przypadku kosztów okołokredytowych warto również wymienić opłatę, którą będziemy uiszczać w urzędzie skarbowym. Przede wszystkim jeśli jesteśmy osobą, która kupuje nieruchomość to będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Niemniej jednak jeśli chcemy wyliczyć całkowity koszt naszego kredytu, to wystarczy, że ratę kredytu pomnożymy przez ilość lat i wówczas uzyskamy kwotę, którą będziemy musieli spłacić przez cały okres obsługi kredytu. Warto zwrócić uwagę, jak zbudowana jest rata kredytu hipotecznego. Przede wszystkim mamy w niej do czynienia z częścią kapitałową i odsetkową. W część odsetkową wliczane są takie koszty jak prowizja bankowa, a także odsetki.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długookresowym i bardzo kosztownym. Dlatego też jeśli chcemy podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty kredytowej, to nie powinniśmy zdawać się tylko i wyłącznie na naszą wiedzę. Warto w tym wypadku skorzystać z oferty pomocy ze strony doradcy finansowego, który ma doskonale rozeznanie na rynku kredytów hipotecznych. Dzięki takiemu wsparciu uzyskamy z pewnością taki kredyt hipoteczny, który będzie dla nas jak najbardziej korzystny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here