Jak wyciągnąć kleszcza?

Niewątpliwie kleszcze narządy tych pasożytów, które stanowią spore zagrożenie dla zdrowia człowieka, a także dla zdrowia domowych zwierząt. Jeśli przebywamy często w lesie z naszymi czworonożnym przyjaciółmi na długich spacerach, to musimy się liczyć z tym że ryzyko przeniesienia do domu kleszcza jest dość duże. Dlatego też po każdym takim spacerze powinniśmy dokładnie zbadać naszą skórę a także skórę psa. Jeśli zauważymy u siebie czy też u naszego pupila kleszcza to należy podjąć wszelkie kroki aby tego kleszcza szybko i skutecznie usunąć. Jak tego dokonać? Jak wyciągnąć kleszcza w prawidłowy sposób?

Jak wyciągnąć kleszcza?

Zatem jak wyciągnąć kleszcza, aby nie stanowił on dla nas zagrożenia? Jeśli nie mamy pod ręką żadnego specjalistycznego narzędzia do usuwania kleszczy to możemy spróbować dokonać tego przy pomocy naszych palców, dlatego też łapiemy kleszcze kciukiem i palcem wskazującym jak najbliżej skóry. Musimy uważać aby kleszcza nie zmiażdżyć lub też nie oderwać jego górnej części. Następnie delikatnymi ruchami w lewo i w prawo wysuwamy kleszcza powoli do góry. Co najważniejsze, kleszcz musi wyjść w całości. Nie ma możliwości aby jakaś część kleszcza została w skórze. Dlatego też warto to robić bardzo delikatnie i z dużym wyczuciem. Niemniej jednak oczywiście jest to wersja ekstremalna. Najlepiej jak byśmy skorzystali z kleszczołapki która jest narzędziem które znacznie ułatwia wyciąganie kleszczy. Miejsce po usuniętym kleszczu należy dobrze zdezynfekować a samego kleszcza warto skutecznie unicestwić.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Przede wszystkim jeśli złapiemy kleszcza to jest duże ryzyko że możemy zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu, czy też na boreliozę. Są to dla nas bardzo niebezpieczne choroby dlatego też warto odpowiednio zabezpieczyć się przed wycieczką do lasu. Szczególnie warto uważać w okresach kiedy można spodziewać się dużych ilość kleszczy. Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim ubieranie się w miarę szczelnie. To znaczy zakrywamy jak największą powierzchnię naszego ciała. Warto również stosować różnego rodzaju preparaty odstraszające kleszcze. Ma to szczególnie duże znaczenie choćby w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Można kupić specjalne obroże przeciwkleszczowe, a także preparaty w formie sprayu którymi delikatnie możemy po pryskać sierść naszych psów. Z pewnością te preparaty są dość skuteczne i odstraszają kleszcze. Niemniej jednak zawsze należy pamiętać, aby po powrocie z lasu dokładnie sprawdzić nie tylko naszą skórę i sierść naszego pupila ale również nasze ubranie. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, niemniej wówczas mamy dość dużą pewność że nie przynieśliśmy żadnego kleszcza zarówno na naszej skórze jak i na ubraniu.

Warto również pamiętać że jeśli zobaczymy kleszcza na naszej skórze to nie powinniśmy wpadać w panikę. Niekorzystne działanie kleszcza dla naszego organizmu nie zachodzi od razu po ukąszeniu. Musi minąć trochę czasu zanim kleszcz wypuści do naszego organizmu niebezpieczne substancje. Jest to czas kiedy możemy spokojnie i dokładnie zająć się wyciągnięciem kleszcza z naszej skóry. Jeśli wpadniemy w panikę i będziemy próbowali zrobić to szybko to możemy wyrządzić spore szkody albowiem wówczas możemy kleszcza zmiażdżyć lub też urwać. Dlatego warto tutaj zachować zimną krew.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć bloga?
Następny artykułJak zrobić lukier?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here