Jak odmieniać nazwiska?

Język polski z pewnością nie należy do najprostszych języków. Nasza składnia, gramatyka i ortografia, a także bogaty zasób słów sprawiają że dla obcokrajowców język polski stanowi prawdziwe wyzwanie. Również my, dla których język polski jest językiem ojczystym, czasami mamy spore problemy z odmianą różnych słów. Czasami zachodzi problem nawet prawidłową odmianą nazwisk. W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak odmieniać nazwiska w prawidłowy sposób.

Jak odmieniać nazwiska?

W przypadku nazwisk żeńskich które kończą się na -a, to odmieniamy je tak jak przymiotniki. Natomiast nazwiska żeńskie które są zakończone inną literę niż -a, są nieodmienne.

Również nazwiska męskie zakończone na – a odmieniają się wedle odmiany żeńskiej. Natomiast nazwiska zakończone na spółgłoskę, odmieniają się tak jak rzeczowniki pospolite. Natomiast nazwiska zakończone na literę – i odmieniają się tak jak przymiotniki. Jak więc widać odmiana nazwisk polskich nie jest specjalnie skomplikowana, warto tutaj szczególnie kierować się intuicją i patrzeć na to jaki rodzaj ma nazwisko. Niemniej jednak nawet edukacja na podstawowym poziomie Wystarcza do tego aby potrafić prawidłowo odmieniać nazwiska.

Jak prawidłowo posługiwać się językiem polskim?

Jednak prawidłowa odmiana nazwisk, to tylko jeden z elementów całości problematyki związanej z prawidłowym używaniem języka polskiego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie jest to on poniekąd prosty  i posiada wiele wyjątków od stosowanych reguł. Dlatego też warto dość dobrze zaznajomić się z naszym ojczystym językiem. Jak tego dokonać? Oczywiście podstawy poznaliśmy w szkole. Każdy z nas uczęszczał do szkoły podstawowej a następnie do szkoły średniej i tam mieliśmy sporo godzin poświęconych właśnie prawidłowemu posługiwaniu się językiem polskim. Niemniej jednak to była tylko i wyłącznie podstawa. Aby posługiwać się w dalszej części prawidłowo językiem polskim, przede wszystkim powinniśmy dużo czytać.

Czytanie i zasób słów

Polacy należą do tych społeczeństw, które stosunkowo rzadko sięgają do książek. Zdecydowanie więcej czytają choćby Niemcy, czy też Czesi. A język w formie pisanej to przede wszystkim zasób nowego i ciekawego słownictwa a także różnorodnych form stylistycznych. Jeśli czytamy książki to również w tym momencie zacznie wzbogaca się nasz język. Poznajemy nowe ciekawe słowa, które możemy później użyć w różnorodnych sytuacjach. Przede wszystkim poznajemy również interesującą budowę zdań a także całkiem ciekawe związki frazeologiczne. To wszystko później możemy do woli używać podczas mówienia w języku polskim a także podczas pisania.

Dlatego tak ważne jest abyśmy dużo czytali. Oczywiście bardzo ważne jest również to co czytamy. Literatura niskiego lotu niespecjalnie pomoże nam w rozwoju języka. Dlatego też jesteśmy zdania że warto czytać cokolwiek. Warto dobierać tak literaturę aby były to książki wartościowe pod względem treści ale również pod względem formy. Zdecydowanie również warto czytać dzienniki, a także wartościowe tygodniki oraz prasę specjalistyczną

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułImiona dla dzieci
Następny artykułJak zresetować komputer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here