Jak zacząć opowiadanie

Niewątpliwie można stwierdzić że opowiadanie jest jedną z najciekawszych i atrakcyjniejszych form literackich. Zwłaszcza osoby, które kochają literaturę, niemniej jednak nie lubią zmagać się z opaskami powieściami, z pewnością będą z chęcią zabierały się za kolejne opowiadania. Ta forma literacka, choć wydawałoby się dość prosta do stworzenia, to jednak warto podkreślić, że nie jest tak do końca. Pisanie opowiadań to jednak jest dość duża sztuka. I niech nie zmyli nas to, że aby napisać opowiadanie wystarczy, że napiszemy dosłownie parę stron A4. Albowiem zawrzeć w tak krótkim opowiadaniu cały sens, jaki chcemy przekazać w tej formie literackiej, jest zadaniem niezwykle trudnym, a można wręcz powiedzieć że karkołomnym. Zwłaszcza początkujący pisarze zastanawiają się nie tyle, jak pisać opowiadanie, ale w ogóle jak zacząć opowiadanie.

Opowiadanie i jego popularność

Opowiadanie i jego popularnośćMożna wręcz powiedzieć, że obecnie za króla tej form literackich i uchodzi we współczesnej literaturze George Saunders. Ten amerykański pisarz stworzył z opowiadania niezwykle misterną sztukę. Niemniej jednak aby początkujący pisarz mógł osiągnąć taki poziom jak wspomniany wyżej autor, to jednak musi poświęcić sporo czasu na pielęgnowanie umiejętności pisania.

To tylko forma literacka, jednak niesie dla pisarza zarówno swego rodzaju zagrożenia, ale również pewne nowe możliwości, które czasami trudno jest wykorzystać w powieści.

Z zagrożeń warto wymienić przede wszystkim objętość opowiadania. Jest ono stosunkowo krótkie. Dlatego też pisarz który zabiera się za tą formę literacką, musi umieć pisać przede wszystkim zwięźle. Należy wyzbyć się wszelkich przyzwyczajeń, jakie towarzyszą pisaniu monumentalnych powieści. Tam pisarza może ponieść nieco fantazja a także swego rodzaju pisanie jako sztuka dla sztuki. Kartki papieru zniosą wszystko. Niemniej jednak jeśli zabieramy się za pisanie opowiadania, to przede wszystkim musimy mieć na uwadze to aby sens naszej naszego opowiadania był niezwykle zwięzły i podany w sposób zrozumiały. Opowiadanie również sprawia, że z większą uwagą należy przyłożyć się do nie tylko treści ale również do formy. I tutaj możemy zastanowić się nad tym jakie możliwości daje nam pisanie opowiadań. Przede wszystkim opowiadanie pozwala na eksperymentowanie z formą. To tutaj jest miejsce na różnego rodzaju zabiegi stylistyczne, które sprawią że pisarz może zacząć uchodzić za twórcę nieco oryginalnego.

Jak zacząć opowiadanie?

Niemniej jednak najważniejszym elementem opowiadania jest wstęp. A właściwie nawet nie tyle wstęp, co pierwsze zdanie. Warto jednak podkreślić tutaj że ta sama zasada dotyczy również powieści. Chodzi o to aby pierwsze zdanie, a być może akapit były na tyle przykuwające uwagę, żeby czytelnik został przy danym opowiadaniu do końca. Dlatego też pierwsze zdanie powinno być nietuzinkowe, a wręcz powinno sprawiać że czytelnik zostanie wciśnięty w fotel. Jeśli uda nam się takim mocnym zdaniem rozpocząć nasze opowiadanie, to jest szansa że czytelnik przeczyta je do końca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here