trening w domu, jak trenować w domu, trening na kwarantannie, odchudzanie w czasie pandemii, redukcja, dieta, odchudzanie
fot. unsplash.com

Obecna sytuacja zmusiła nas do pozostania w domach. W związku z tym większość aktywności, które wcześniej wykonywaliśmy w innych miejscach, musimy przenieść do swoich czterech ścian. Jedną z tych rzeczy jest trening. Jak trenować w domu, żeby mieć efekty? Jak znaleźć motywację do trenowania w domu?

Regularna aktywność fizyczna to jedna z podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Niestety w dobie pandemii większość osób została zmuszona do zaprzestania trenowania. Siłownie, baseny i wiele innych miejsc pozostaje zamkniętych. Za oknem środek zimy. Jedyne, co nam pozostało, to treningi w domowym zaciszu.

Czy trening w domu może być efektywny?

trening w domu, jak trenować w domu, trening na kwarantannie, odchudzanie w czasie pandemii, redukcja, dieta, odchudzanie
fot. unsplash.com

Tak. O ile porządnie się do niego przyłożymy. Każda forma aktywności fizycznej będzie mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie – bez znaczenia czy będziemy wykonywać ją w domu, czy w jakimś specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

Trenując w domu, można schudnąć, zbudować masę mięśniową lub też utrzymać dobrą kondycję. Liczą się chęci, systematyczność i odpowiednie przygotowanie.

Jak zacząć trenować w domu?

Przede wszystkim należy ułożyć sobie plan treningowy. Plan treningowy powinien być dopasowany do celu, potrzeb i kondycji osoby trenującej. Ponadto powinien być zgodny z jej preferencjami i upodobaniami.
Trening w domu nie może być drogą przez mękę. Ma sprawiać przyjemność i przynosić satysfakcję.

Jeśli czujesz, że nie masz odpowiedniej wiedzy, żeby ułożyć sobie plan treningowy, wykorzystaj jeden z gotowców. W internecie znajdziesz mnóstwo planów przygotowanych przez profesjonalistów. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się do trenera personalnego z prośbą o ułożenie spersonalizowanego planu treningowego. Wielu trenerów oferuje możliwość współpracy online, co jest znakomitym rozwiązaniem w obecnej sytuacji.

Możesz też trenować w domu bez planu – szczególnie jeśli nie masz żadnych celów sylwetkowych, aktywność fizyczna jest dla Ciebie sposobem na odstresowanie lub ćwiczysz, bo lubisz. Trenuj tak, aby sprawiało Ci to frajdę.

Czy do trenowania w domu jest potrzebny sprzęt?

Nie. Treningi można wykonywać bez żadnego dodatkowego obciążenia lub z przedmiotami dostępnymi w domu (np. z butelkami wody). Jedyną rzeczą, w którą powinen zaopatrzyć się każdy, jest porządna mata treningowa. Jest ona bardzo przydatna szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Jednak wyposażenie swojej „domowej siłowni” w podstawowy sprzęt, umożliwi wykonywanie bardziej efektywnych treningów – szczególnie ważne powinno być to dla osób, których celem jest modelowanie sylwetki.
Do trenowania w domu doskonale sprawdzają się gumy oporowe, mini bandy, drążek, hantle, 10- oraz 15-kilogramowe sztangi oraz kettle. Te osoby, które dysponują większą ilością miejsca i wyższym budżetem, mogą zaopatrzyć się także w ławeczkę, tradycyjną sztangę i talerze czy wyciągi.

Jak zmotywować się do treningów w domu?

trening w domu, jak trenować w domu, trening na kwarantannie, odchudzanie w czasie pandemii, redukcja, dieta, odchudzanie
fot. unsplash.com

PLANUJ: Treningi w domu warto sobie planować. Do treningu wpisanego w dzienny grafik łatwiej się zmotywować. Dopasuj trening do swojego rytmu dnia.

UNIKAJ PRZETRENOWANIA: Pamiętaj, że mięśnie muszą odpocząć przed każdą kolejną jednostką treningową.

ZADBAJ O SEN I DIETĘ: Śpij przynajmniej 7h i jedz zdrowo. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii do trenowania.

ODŁÓŻ ROZPASZACZE: Godzina treningu zamiast godziny przeglądania mediów społecznościowych to zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

KUP WYGODNY STRÓJ: Nikt nie powiedział, że w domu trzeba trenować w starym dresie i poplamionej koszulce, „bo nikt nie widzi”.

Regularny trening w domu przynosi wiele korzyści. Nie tylko ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję, ale także poprawia samopoczucie, zwiększa poczucie własnej wartości i modeluje sylwetkę. Warto więc zadbać o to, aby poświęcić trochę czasu na systematyczną aktywność fizyczną.

Trenując w domu, nie można zapominać też o zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie. Jedz dużo warzyw i owoców, nie podjadaj wysokokalorycznych przekąsek i zadbaj o odpowiednią suplementację!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here