jak przestać jeść słodycze, jak przestać podjadać, podjadanie, słodycze, dieta, odchudzanie, jak schudnąć, jak jeść mniej słodyczy, jak schudnąć bez diety
fot. unsplash.com

Częste podjadanie słodyczy to jeden z głównych problemów osób będących na redukcji. Czy rozwiązaniem tego problemu jest całkowita rezygnacja z batoników, ciastek i cukierków? Czy może wystarczy tylko ograniczyć słodkie przekąski? Okazuje się, że najlepsza jest ta druga opcja. Tylko jak to zrobić?

Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Takie przekąski zwykle mają stosunkowo dużo kalorii. Częste podjadanie może generować całkiem sporą nadwyżkę kaloryczną, która powoduje tycie. Podjadanie słodyczy może mieć więc realny wpływ na skuteczność redukcji.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że osoby marzące o zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinny zadbać o swoją dietę. Ich jadłospisy muszą być skomponowane tak, aby zawierały wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie odchudzającej powinny dominować warzywa, owoce, chude mięsa, pełnoziarniste zboża, jaja, orzechy oraz ryby. Wielokrotnie słyszy się także o całkowitej eliminacji słodyczy. Ale czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż nie. Zbyt restrykcyjne diety nie są możliwe do utrzymania przez długi czas. Odmawianie sobie wszystkich „przyjemności” może sprawić, że osoba będąca na redukcji w pewnym momencie po prostu rzuci się na jedzenie. Jakie może to nieść za sobą skutki? Wyrzuty sumienia, rezygnację z diety, a w najgorszym przypadku nawet zaburzenia odżywiania.
Warto więc zadbać o to, aby dieta była pełnowartościowa i opierała się na naturalnych, zdrowych produktach, ale jednocześnie mogą znaleźć się w niej produkty rekreacyjne – czyli na przykład słodycze, pizza czy słone przekąski. Najważniejsze to zachować balans i umiar. I tu nasuwa się pytanie – jak jeść mniej słodyczy?

5 sposobów na to, żeby jeść mniej słodyczy

1. Jedz słodkie posiłki

jak przestać jeść słodycze, jak przestać podjadać, podjadanie, słodycze, dieta, odchudzanie, jak schudnąć, jak jeść mniej słodyczy, jak schudnąć bez diety
fot. unsplash.com

W codziennej diecie powinien znaleźć się chociaż jeden słodki posiłek. Czy chodzi o to, żeby na śniadanie zjeść naleśniki z bitą śmietaną a na kolację kanapki z nutellą? NIE! Mowa oczywiście o ZDROWYCH posiłkach na słodko. Doskonałym pomysłem są na przykład najróżniejsze owsianki, jaglanki, kaszki czy omlety. Naleśniki, placuszki oraz gofry również można przygotować w wersji fit. Do posłodzenia takich posiłków zamiast cukru można wykorzystać na przykład erytrytol, ksylitol lub słodzik. Oczywiście nie można zapominać o porcji ulubionych owoców. Słodkie potrawy warto wzbogacić także o orzechy lub nasiona. Tak skomponowane dania nie tylko będą smaczne i pełnowartościowe, ale także zmniejszą ochotę na podjadanie słodyczy w ciągu dnia.

2. Postaw na wersje mini

W większości sklepów spożywczych można znaleźć miniaturowe wersje popularnych słodyczy (szczególnie najróżniejszych batonów). Jeśli najdzie Cię ochota na coś słodkiego, wybierz tę mniejszą wersję. Dzięki temu zaspokoisz swój „głód słodyczowy”, jednocześnie dostarczając swojemu organizmowi zdecydowanie mniejszą ilość kalorii niż w przypadku zjedzenia pełnowymiarowej wersji danej słodkości i nie zniszczysz efektów swojej diety.

3. Nie rób zapasów słodyczy

Szafka wypełniona słodkościami to największy zdrajca. W chwili słabości można bez problemu sięgnąć po ulubionego batonika. Dwa batoniki. Trzy. I więcej. Chomikowanie słodkich przekąsek może doprowadzić do tego, że w ostateczności zjemy ich zdecydowanie więcej, niż kiedy kupowalibyśmy je rzeczywiście wtedy, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Nie warto więc robić dużych zapasów. To zwykle nie kończy się dobrze. A szczególnie u osób, które nie mają silnej woli i wyrobionych zdrowych nawyków – czyli dopiero rozpoczęły stosowanie diety redukcyjnej.

4. Ustal sobie limit

jak przestać jeść słodycze, jak przestać podjadać, podjadanie, słodycze, dieta, odchudzanie, jak schudnąć, jak jeść mniej słodyczy, jak schudnąć bez diety
fot. unsplash.com

Jeśli masz duży problem ze słodyczami i naprawdę ciężko jest Ci ograniczyć słodkie przekąski, ustal sobie limit. Może być to np. 250 kcal w tygodniu. Dzięki temu będziesz z łatwością kontrolować ilość spożywanych słodyczy na diecie.

Ile to 250 kcal? Dla porównania 5 ciasteczek Oreo = 261 kcal, baton Snickers = 246 kcal, batonik Milky Way = 100 kcal.

5. Nie odmawiaj sobie wszystkiego

Najważniejsza zasada, o której wspomnieliśmy już na początku. Zdrowa dieta nie powinna polegać na odmawianiu sobie każdej przyjemności. Wszystko jest przecież dla ludzi, ale z umiarem.

Odchudzanie nie może być męczarnią. Jadłospis powinien być maksymalnie dopasowany do preferencji. Tylko takie rozwiązanie pozwoli Ci skutecznie zgubić zbędne kilogramy i przy okazji wprowadzi na stałe do Twojego życia zdrowe nawyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here