stres, przewlekły stres, jak radzić sobie ze stresem, sposoby na odstresowanie
fot. unsplash.com

Życie w biegu, nadmiar pracy i obowiązków oraz ciągle nowe trudności na drodze do realizacji celów to czynniki, które sprawiają, że ludzie są nieustannie narażeni na stres. Długotrwały stres niestety może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Jak więc sobie z nim poradzić? Jakie są najlepsze sposoby na odstresowanie?

Stres może mieć dwojaki wpływ na organizm. W niektórych sytuacjach działa pozytywnie – uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol, które mobilizują organizm do szybszego działania. Jednak problem pojawia się w momencie, kiedy do czynienia mamy z długotrwałym stresem – czyli wtedy, kiedy sytuacje stresowe towarzyszą nam codziennie. Przewlekły stres może prowadzić do znacznego pogorszenia samopoczucia, spadku motywacji i chęci do działania oraz w najgorszym przypadku do rozwoju niektórych chorób – w tym chorób wrzodowych, układu krążenia i nowotworowych.

Czym jest stres?

stres, przewlekły stres, jak radzić sobie ze stresem, sposoby na odstresowanie
fot. unsplash.com

Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na najróżniejsze czynniki środowiskowe – czyli sytuacje, które przekraczają zdolności danej osoby do efektywnego radzenia sobie z nimi. Takie sytuacje nazywamy stresorami. Możemy wyróżnić dwa źródła stresorów:

  • czynniki fizyczne (np. choroby, hałas),
  • czynniki społeczne (np. brak zatrudnienia, utrata kogoś bliskiego, problemy rodzinne).

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego stres możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest stres ostry. Występuje on w momencie jakiegoś nagłego zagrożenia. Drugim rodzajem jest stres chroniczny – czyli taki, który występuje w wyniku długotrwałego oddziaływania stresorów na organizm. Trzeci zaś to stres traumatyczny. Jest to reakcja organizmu na sytuacje będące zagrożeniem dla życia lub zdrowia.

Kiedy mamy do czynienia z przewlekłym stresem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, długotrwały stres może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z przewlekłym stresem?

Objawy przewlekłego stresu:
  • samoistne bóle głowy i migreny,
  • problemy ze strony układu pokarmowego – kłopoty z trawieniem, zespół jelita drażliwego,
  • bóle kręgosłupa,
  • osłabienie włosów i paznokci oraz problemy z cerą,
  • problemy hormonalne – rozregulowanie cyklu miesięcznego u kobiet,
  • bezsenność,
  • wystąpienie niektórych chorób lub schorzeń – tj. wrzody żołądka lub dwunastnicy, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, choroby układy krążenia, depresja, zaburzenia lękowe.

6 sposobów na odstresowanie

1. Wyeliminuj stresory

Nie zawsze da się wyeliminować stresory, ale kiedy tylko jest taka możliwość, warto to zrobić.

Często głównym powodem przewlekłego stresu jest praca. Zwykle najprostszym sposobem, aby pozbyć się tego stresora, jest jej zmiana. Nie można bać się zmian. Czasem wystarczy odrobina motywacji, chęci i samozaparcia. Twoje życie, Twoje zasady. Nie ma sensu trzymać się czegoś na siłę kosztem swojego zdrowia i samopoczucia.

2. Zrób coś dla siebie

Każdy zasługuje na chwilę przyjemności. Robienie tego, co się lubi, to jeden z najlepszych sposobów na odstresowanie. Może to być cokolwiek – jazda na rowerze, wyjście na zakupy, wieczór z dobrą książką, gorąca kąpiel czy kubek kakao i ulubiony serial. Ważne, żeby sprawiało Ci to przyjemność.

3. Bądź aktywny

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały organizm. Warto wspomnieć o tym, że podczas treningu wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za dobry nastrój. Pamiętaj jednak o tym, żeby wybierać takie aktywności, które lubisz. Np. nie zmuszaj się do biegania, jeśli nie sprawia Ci to żadnej przyjemności.

4. Śpij dobrze

Odpowiednia regeneracja to podstawa. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin spokojnego, nieprzerwanego snu w ciągu doby. Zadbaj o to, aby Twój sen był dobry jakościowo – kolację zjedz max. 2h przed snem, wieczorem postaw na relaksujące czynności, a godzinę przed położeniem się do łóżka odłóż telefon i laptopa.

Inne sposoby na relaks to na przykład stretching lub joga. Warto wprowadzić te aktywności do swojego życia.

5. Jedz zdrowo

Kiedy jadłospis opiera się na zdrowych, pełnowartościowych produktach, mamy więcej energii i czujemy się lepiej. Ponadto dostarczamy swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – w tym makroelementów, witamin oraz minerałów.

Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Wodę trzeba pić często małymi łykami.

6. Poproś o pomoc

stres, przewlekły stres, jak radzić sobie ze stresem, sposoby na odstresowanie
fot. unsplash.com

Czasem wystarczy tylko szczera rozmowa z bliską, zaufaną osobą, żeby poczuć się lepiej. Inne spojrzenie na nasze stresory i problemy oraz słowa otuchy mogą skutecznie podnieść nas na duchu.

Warto także wybrać się do psychologa. Profesjonalna pomoc terapeutyczna to jeden z najlepszych sposobów na to, żeby poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego.

Co jeszcze możesz zrobić?

  1. Zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ.
  2. Bądź pozytywny.
  3. Uśmiechaj się.
  4. Zadbaj o harmonię – odpowiednio zarządzaj swoim czasem.
  5. Ustal wyraźne granice.
  6. Nie top smutków w alkoholu.
  7. Rozmawiaj o emocjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here