błonnik, błonnik nierozpuszczalny, błonnik rozpuszczalny, właściwości błonnika, zalecana dawka błonnika, źródła błonnika
fot. unsplash.com

O tym, że błonnik jest niezwykle ważnym składnikiem diety, z pewnością słyszałeś niejednokrotnie. Często jest to powtarzane przez dietetyków, trenerów personalnych, lekarzy i wszelkich ekspertów ds. żywienia. Jaka jest rola błonnika w organizmie? Jakie ma właściwości? I przede wszystkim, w jakich produktach jest go najwięcej?

Nie bez przyczyny mówi się, że błonnik działa jak szczotka, która sprząta w naszych jelitach. Ta cenna substancja pochodzenia roślinnego nie ulega bowiem trawieniu i nie jest wchłaniana w układzie pokarmowym. Błonnik „wymiata” z jelit zalegające resztki pokarmowe i tym samym usprawnia ich pracę. Jakie jeszcze ma właściwości?

Czym jest błonnik?

błonnik, błonnik nierozpuszczalny, błonnik rozpuszczalny, właściwości błonnika, zalecana dawka błonnika, źródła błonnika
fot. unsplash.com

Jest to włókno roślinne zaliczane do grupy węglowodanów złożonych inaczej zwanych polisacharydami. Możemy wyróżnić dwie frakcje błonnika: nierozpuszczalną i rozpuszczalną.

Błonnik nierozpuszczalny to głównie celuloza i lignina. Jak sama nazwa mówi, jest to frakcja, która nie ulega rozpuszczeniu w wodzie oraz w słabych kwasach i zasadach. Błonnik nierozpuszczalny wchłania wodę i zwiększa objętość stolca. W konsekwencji ma korzystny wpływ na ruchy perystaltyczne jelit i prawidłowe wypróżnianie.

Frakcja rozpuszczalna błonnika to m.in. gumy, beta-glukany oraz pektyny. W jelicie grubym mogą być rozkładane do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych i wchłaniane. Błonnik rozpuszczalny może mieć wpływ na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.

Wyjątkowe właściwości błonnika

Organizm ludzki nie jest w stanie w stu procentach strawić i wchłonąć błonnika. Mogłoby się zatem wydawać, że jest on bezużyteczny dla naszego zdrowia i funkcjonowania. Nic bardziej mylnego. Te specyficzne właściwości sprawią, że odgrywa kluczową rolę we wspomaganiu działania układu pokarmowego.

  1. Przede wszystkim błonnik usprawnia pracę układu pokarmowego. Korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Odpowiednia podaż błonnika pozwala zapobiegać zaparciom.
  2. Spożywanie produktów bogatych w błonnik może wspomagać skuteczną redukcję masy ciała. Zawiera on bowiem składniki, które pęcznieją, tym samym zwiększając objętość treści pokarmowej. Co więcej, niektóre części włókna powodują spowolnienie opróżniania żołądka. W konsekwencji po zjedzeniu wysokobłonnikowych produktów szybciej zaspokajamy głód i jesteśmy syci przez dłuższy czas.
  3. Błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, co ma korzystny wpływ na zapobieganie chorobom układu krążenia. Ponadto obniża stężenie glukozy we krwi i tym samym chroni przed powstawaniem cukrzycy typu II.
  4. Pożywienie bogate w błonnik zwiększa wydzielanie śliny, która działa ochronnie na zęby – m.in. chroni je przed próchnicą.

W jakich produktach jest najwięcej błonnika?

Główne źródła błonnika w diecie to warzywa, owoce oraz produkty zbożowe. Znaleźć go można między innymi w (podana ilość w 100 g produktu):

  • ryżu brązowym – 8,7 g,
  • otrębach pszennych – 42,4 g,
  • chlebie żytnim – 5,1 g,
  • sezamie – 7,9 g,
  • porzeczkach – 7,9 g,
  • grochu – 15 g,
  • siemieniu lnianym – 18 g,
  • fasoli czerwonej – 5,4 g,
  • suszonych śliwkach – 9,4 g,
  • nasionach chia – 34,4 g,
  • wiórkach kokosowych – 9,9 g,
  • kaszy gryczanej – 5,9 g,
  • jabłkach – 2 g.

Jaka jest zalecana dzienna dawka spożycia błonnika?

błonnik, błonnik nierozpuszczalny, błonnik rozpuszczalny, właściwości błonnika, zalecana dawka błonnika, źródła błonnika
fot. unsplash.com

Według Światowej Organizacji Zdrowia zalecane dzienne spożycie błonnika powinno wynosić od 20 do nawet 40 g. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie przekraczać tej dawki. Zbyt duże ilości błonnika mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Mogą powodować negatywne dolegliwości ze strony układu pokarmowego – w tym wzdęcia oraz biegunki. Ponadto zbyt duża podaż włókna pokarmowego może zmniejszać wchłanianie niektórych substancji (np. wapnia, żelaza czy cynku) oraz obniżać skuteczność działania niektórych leków.

Kiedy w diecie brakuje błonnika, mogą pojawić się zaparcia. Ponadto może przyczyniać się to do rozwoju niektórych chorób – tj. miażdżyca czy nowotwór jelita grubego.

Warto zadbać o to, aby w jadłospisie nie zabrakło produktów, które dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Pamiętajmy, że pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia, wspaniałego samopoczucia i smukłej sylwetki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here