trening na siłowni, trening dla kobiet, błędy treningowe, trening dla początkujących, trening na redukcji, trening na pośladki, trening pośladków, trening nóg
fot. unsplash.com

Piękna, wysportowana sylwetka to marzenie wielu kobiet. Jedynym rozwiązaniem, aby ją osiągnąć, jest odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna. Najlepsze rezultaty przynosi trening siłowy. Niestety mnóstwo kobiet nie wykonuje go poprawnie i przez to nie mają zadowalających efektów. Jak więc trenować, żeby mieć ładną sylwetkę?

Siłownie zapełnione praktycznie samymi mężczyznami to przeszłość. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na rozpoczęcie przygody z treningiem na siłowni. I to jest znakomita sprawa! Problemem jest jednak to, że wiele pań popełnia podstawowe błędy, przez które zamiast przybliżać się do wyznaczonego celu (jakim jest wysportowana, smukła sylwetka), stoją w miejscu. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kobiety na siłowni?

Za mały ciężar

Kiedyś krążyło przekonanie, że kobiety trenujące „jak mężczyźni” będą też wyglądać jak oni. Na całe szczęście to tylko mit. Wiele kobiet w mediach społecznościowych chwali się swoimi pięknymi, wypracowanymi na siłowni figurami, którym zdecydowanie daleko jest do męskich sylwetek. Prawda jest taka, że nie da się wypracować okrągłych pośladków czy ładnych mięśni brzucha, nie dźwigając dużych ciężarów. Kobiety nie mają predyspozycji do tego, żeby rozbudować masę mięśniową tak jak mężczyźni. Zawodniczki sportów sylwetkowych, u których masy mięśniowej jest wyraźnie więcej, muszą trenować latami, żeby osiągnąć takie efekty. Poza tym wyraźnie zaznaczone mięśnie widoczne są wyłącznie w okresach startowych. Na co dzień nie jest zdrowe utrzymywanie tak niskiego poziomu tkanki tłuszczowej u kobiet.

Reasumując, żeby mieć ładną sylwetkę potrzeba ciężarów.

Za dużo cardio

trening na siłowni, trening dla kobiet, błędy treningowe, trening dla początkujących, trening na redukcji, trening na pośladki, trening pośladków, trening nóg
fot. unsplash.com

Najwięcej kobiet na siłowni można spotkać w strefie cardio. Niestety. Kobiety myślą, że jeżdżąc na rowerku stacjonarnym przez 5 razy w tygodniu po godzinie czy półtorej wypracują ładną, sportową sylwetkę. I o ile cardio rzeczywiście może pomóc w schudnięciu, to skóra nie będzie tak jędrna. Najlepszym rozwiązaniem na skuteczną redukcję i budowę ładnej sylwetki jest połączenie cardio lub interwałów z treningiem siłowym. Część metaboliczno-kondycyjną (czyli cardio lub interwały) najlepiej robić po treningu siłowym lub w inny dzień jako odrębną jednostkę treningową.

Za dużo ćwiczeń na nogi

„Zapominanie” o treningu góry to błąd wielu kobiet. Trzeba trenować całe ciało! U pań, u których priorytetem są pośladki czy nogi, świetnie sprawdzi się trening dzielony na dolne i górne partie mięśniowe. Taki trening wykonuje się 4 razy w tygodniu (jedna jednostka to nogi + pośladki, a druga klatka, plecy, barki, biceps i triceps). Daje to aż dwa treningi dołu w tygodniu, co jest wystarczające dla osiągania maksymalnych efektów. A przy okazji nie jest pomijany trening góry, który również jest niezwykle ważny! Umięśnione nogi plus słaba góra to połączenie, które nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby na siłowni nie zapominać o treningu górnych partii mięśniowych.

Brak planu treningowego

trening na siłowni, trening dla kobiet, błędy treningowe, trening dla początkujących, trening na redukcji, trening na pośladki, trening pośladków, trening nóg
fot. unsplash.com

Trenowanie na siłowni bez planu treningowego nie ma najmniejszego sensu. Starannie ułożony plan treningowy pozwoli progresować, a co za tym idzie, budować ładną sylwetkę i zwiększać siłę. Wykonywanie różnych ćwiczeń bez stałego zwiększania ciężaru nie będzie tak efektywne. Warto więc ułożyć sobie porządny plan treningowy. Dla osób początkujących polecane jest skorzystanie z usług trenera personalnego lub wykorzystanie jednego z gotowych planów dostępnych w internecie.

Nieustanny deficyt kaloryczny

Ten punkt może dosłownie nie dotyczy treningu na siłowni, ale bezpośrednio się z nim wiąże. Mnóstwo kobiet je za mało. I o ile w okresie redukcji jest to odpowiednie rozwiązanie, to w dłuższej perspektywie już nie. Dostarczanie zbyt niskiej ilości kalorii przez długi okres nie tylko może negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie, ale także uniemożliwi budowę umięśnionej sylwetki, bo żeby ją osiągnąć, trzeba jeść. I to naprawdę sporo. Do budowy masy mięśniowej niezbędna jest nadwyżka kaloryczna przez jakiś czas. Warto więc zadbać o to, aby dieta była prawidłowo zbilansowana, zdrowa i dostarczała odpowiedniej ilości kalorii.

Nie ulega więc żadnej wątpliwości fakt, że żeby zbudować umięśnioną, smukłą sylwetkę trzeba jeść i dużo dźwigać. Systematyczny trening na siłowni połączony ze zdrową dietą i odpowiednią suplementacją przyniesie znakomite rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here