Wspomagają pracę oczu, wykazują działanie antynowotworowe i przede wszystkim są bardzo smaczne – pistacje są cenione ze swoje wyjątkowe właściwości od lat. Jaka jest ich wartość odżywcza? Jak wkomponować je w codzienny jadłospis? O tym przeczytacie poniżej.
Wiele osób eliminuje z diety orzechy ze względu na ich wysoką kaloryczność. A to ogromny błąd! Orzechy są bowiem źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto więc zadbać o to, aby nie zabrakło ich w codziennym jadłospisie.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów orzechów są pistacje. Zbieramy je z drzew pistacjowych, które rosną między innymi w Grecji, Indiach, USA oraz w Pakistanie. O tym, że pistacja jest dojrzała, świadczy to, że łupina, w której się znajduje, pęka. Dzięki temu orzech łatwo wyjąć ze środka.
O prozdrowotnych właściwościach pistacji wiadomo od wielu lat. Miały one swoje zastosowanie już w medycynie ludowej. Wykorzystywano jej wówczas do leczenia bólów zębów oraz chorób wątroby. Jakie wartości odżywcze mają pistacje? Jakie korzyści przynosi ich regularne spożywanie?
Pistacje – kopalnia cennych składników odżywczych?
Orzechy pistacjowe stanowią cenne źródło wielu ważnych witamin i minerałów. Są kopalnią takich składników jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), witamina A, E i C, żelazo, mangan, potas, magnez oraz miedź. W składzie pistacji znaleźć można także biotynę, luteinę, zeaksantynę, tiaminę oraz kwas pantotenowy.
W 100 g pistacji jest 621 kalorii – w tym 24,2 g białka, 48,5 g tłuszczów i 18,9 g węglowodanów. Warto zaznaczyć, że ponad 40 g stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pistacje są także źródłem błonnika, który wykazuje korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego – m.in. poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość stolca i ułatwia wypróżnianie. 100 g pistacji dostarcza 6,1 g błonnika.
Garść pistacji bez łupinek waży 15 g i ma 93 kalorie. Warto również wspomnieć o tym, że pistacje mają niski indeks glikemiczny (IG=15). Dzięki temu mogą być bez obaw spożywane przez diabetyków.
Pistacje a zdrowie
Wzbogacenie swojego jadłospisu o pistacje może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
Jak na organizm wpływa regularne spożywanie pistacji?
- Kości i zęby stają się mocne, dzięki zawartości wapnia i fosforu.
- Błonnik sprawia, że układ pokarmowy pracuje sprawniej. Ponadto po zjedzeniu posiłku z dodatkiem pistacji jesteśmy bardziej syci, co ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Zmniejsza się poziom cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Obniża się ciśnienie – pistacje poprawiają pracę naczyń krwionośnych i mają korzystny wpływ na serce.
- Zmniejsza się ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej – zawarte w pistacjach karotenoidy chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami. Witamina A zaś chroni przed rozwojem kurzej ślepoty.
- Poziom żelaza się normuje – dzięki czemu powinny je spożywać osoby mające niedobór tego minerału.
- Poprawia się funkcjonowanie układu nerwowego – jesteśmy spokojniejsi, mniej się denerwujemy, a także wzrasta nasza odporność na stres.
- Skóra jest odżywiona i promienna. Procesy starzenia spowalniają.
- Zmniejsza się ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory – pistacje zawierają gamma-tokoferol (pochodna witaminy E), który chroni przed rozwojem niektórych chorób nowotworowych.
Jak wykorzystać pistacje w kuchni?
Zacznijmy od tego, jakie pistacje najlepiej kupować. Warto wybierać te bez żadnych dodatków w postaci soli, cukru czy tłuszczów. Naturalne pistacje są najzdrowsze i doskonale komponują się z różnymi posiłkami.
Pistacje można jeść prosto z łupinek w formie zdrowej przekąski między posiłkami. Można dodawać je do owsianek, jaglanek czy innych słodkich potraw. Świetnie komponują się z sałatkami warzywnymi. Co więcej, pistacje mogą stanowić doskonały dodatek do ciast i deserów – szczególnie w wersji fit.
Podsumowując, pistacje to nie tylko rodzaj smacznej przekąski, ale także wyjątkowe źródło cennych witamin i minerałów. W prawidłowo skomponowanej diecie nie powinno ich zabraknąć!