pistacje, czy pistacje są zdrowe, pistacje kalorie, ile kalorii mają pistacje, najzdrowsze orzechy, orzechy na diecie, pistacje na diecie
fot. unsplash.com

Wspomagają pracę oczu, wykazują działanie antynowotworowe i przede wszystkim są bardzo smaczne – pistacje są cenione ze swoje wyjątkowe właściwości od lat. Jaka jest ich wartość odżywcza? Jak wkomponować je w codzienny jadłospis? O tym przeczytacie poniżej.

Wiele osób eliminuje z diety orzechy ze względu na ich wysoką kaloryczność. A to ogromny błąd! Orzechy są bowiem źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto więc zadbać o to, aby nie zabrakło ich w codziennym jadłospisie.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów orzechów są pistacje. Zbieramy je z drzew pistacjowych, które rosną między innymi w Grecji, Indiach, USA oraz w Pakistanie. O tym, że pistacja jest dojrzała, świadczy to, że łupina, w której się znajduje, pęka. Dzięki temu orzech łatwo wyjąć ze środka.

O prozdrowotnych właściwościach pistacji wiadomo od wielu lat. Miały one swoje zastosowanie już w medycynie ludowej. Wykorzystywano jej wówczas do leczenia bólów zębów oraz chorób wątroby. Jakie wartości odżywcze mają pistacje? Jakie korzyści przynosi ich regularne spożywanie?

Pistacje – kopalnia cennych składników odżywczych?

pistacje, czy pistacje są zdrowe, pistacje kalorie, ile kalorii mają pistacje, najzdrowsze orzechy, orzechy na diecie, pistacje na diecie
fot. unsplash.com

Orzechy pistacjowe stanowią cenne źródło wielu ważnych witamin i minerałów. Są kopalnią takich składników jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), witamina A, E i C, żelazo, mangan, potas, magnez oraz miedź. W składzie pistacji znaleźć można także biotynę, luteinę, zeaksantynę, tiaminę oraz kwas pantotenowy.

W 100 g pistacji jest 621 kalorii – w tym 24,2 g białka, 48,5 g tłuszczów i 18,9 g węglowodanów. Warto zaznaczyć, że ponad 40 g stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pistacje są także źródłem błonnika, który wykazuje korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego – m.in. poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość stolca i ułatwia wypróżnianie. 100 g pistacji dostarcza 6,1 g błonnika.

Garść pistacji bez łupinek waży 15 g i ma 93 kalorie. Warto również wspomnieć o tym, że pistacje mają niski indeks glikemiczny (IG=15). Dzięki temu mogą być bez obaw spożywane przez diabetyków.

Pistacje a zdrowie

Wzbogacenie swojego jadłospisu o pistacje może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Jak na organizm wpływa regularne spożywanie pistacji?

  1. Kości i zęby stają się mocne, dzięki zawartości wapnia i fosforu.
  2. Błonnik sprawia, że układ pokarmowy pracuje sprawniej. Ponadto po zjedzeniu posiłku z dodatkiem pistacji jesteśmy bardziej syci, co ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  3. Zmniejsza się poziom cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Obniża się ciśnienie – pistacje poprawiają pracę naczyń krwionośnych i mają korzystny wpływ na serce.
  4. Zmniejsza się ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej – zawarte w pistacjach karotenoidy chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami. Witamina A zaś chroni przed rozwojem kurzej ślepoty.
  5. Poziom żelaza się normuje – dzięki czemu powinny je spożywać osoby mające niedobór tego minerału.
  6. Poprawia się funkcjonowanie układu nerwowego – jesteśmy spokojniejsi, mniej się denerwujemy, a także wzrasta nasza odporność na stres.
  7. Skóra jest odżywiona i promienna. Procesy starzenia spowalniają.
  8. Zmniejsza się ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory – pistacje zawierają gamma-tokoferol (pochodna witaminy E), który chroni przed rozwojem niektórych chorób nowotworowych.

Jak wykorzystać pistacje w kuchni?

pistacje, czy pistacje są zdrowe, pistacje kalorie, ile kalorii mają pistacje, najzdrowsze orzechy, orzechy na diecie, pistacje na diecie
fot. unsplash.com

Zacznijmy od tego, jakie pistacje najlepiej kupować. Warto wybierać te bez żadnych dodatków w postaci soli, cukru czy tłuszczów. Naturalne pistacje są najzdrowsze i doskonale komponują się z różnymi posiłkami.

Pistacje można jeść prosto z łupinek w formie zdrowej przekąski między posiłkami. Można dodawać je do owsianek, jaglanek czy innych słodkich potraw. Świetnie komponują się z sałatkami warzywnymi. Co więcej, pistacje mogą stanowić doskonały dodatek do ciast i deserów – szczególnie w wersji fit.

Podsumowując, pistacje to nie tylko rodzaj smacznej przekąski, ale także wyjątkowe źródło cennych witamin i minerałów. W prawidłowo skomponowanej diecie nie powinno ich zabraknąć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here