brak energii, jak mieć energię każdego dnia, jak dodać sobie energii, przewlekłe zmęczenie, ciągle jestem zmęczony
fot. unsplash.com

Budzisz się rano, za oknem wciąż jest ciemno, a w domu zimno. Jedyne, o czym marzysz, to zaszyć się pod ciepłą kołderką i nie ruszać się do końca dnia. Jednak praca i inne obowiązki czekają. Zwlekasz się z łóżka w ponurym nastroju. Znowu nie masz energii, znowu Ci się nie chce, znowu narzekasz na wszystko dookoła. Jak to zmienić? Jak mieć energię do działania każdego dnia?

Czasem ciężko jest wykrzesać z siebie nawet odrobinę energii. Szczególnie teraz, kiedy to za oknem jest szaro, ponuro i okropnie przygnębiająco. Jeśli każdy dzień zaczynasz narzekaniem na wszystko, co musisz zrobić i żyjesz od kawy do kawy, to znaczy, że czas najwyższy coś zmienić!

Jak mieć energię każdego dnia?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Otóż jest kilka praktycznych sposobów na to, żeby podnieść swój poziom energii każdego dnia!

Wysypiaj się

brak energii, jak mieć energię każdego dnia, jak dodać sobie energii, przewlekłe zmęczenie, ciągle jestem zmęczony
fot. unsplash.com

Może to banalne, ale wysypianie się to pierwsza rzecz, która zagwarantuje nam więcej energii. Dorosły człowiek powinien przesypiać około 7-9 godzin w ciągu doby. Niestety wiemy, jak to wygląda w praktyce. Nadmiar pracy i obowiązków sprawiają, że często mamy mniej czasu na sen. Nie można jednak zapominać o tym, że mamy realny wpływ na jakość tego snu. Warto więc zadbać o to, żeby był dobry jakościowo bez znaczenia, jak długo czy krótko będzie trwać.

Aby poprawić jakość snu:

  • nie objadaj się przed snem,
  • nie pij kawy i napojów energetycznych przynajmniej 4-5h przed położeniem się do łóżka,
  • ogranicz niebieskie światło wieczorem,
  • wietrz pokój przed pójściem spać,
  • zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Zacznij dzień śpiewająco

Po wstaniu z łóżka włącz muzykę, którą lubisz! Słuchaj jej na słuchawkach lub (jeśli mieszkasz sam) na głośnikach. Szalone rytmy ulubionych piosenek mogą wprawić w świetny nastrój i dodać energii na cały dzień.

Dbaj o swoją dietę

To, co spożywasz w ciągu dnia, może mieć ogromny wpływ na poziom Twojej energii. W odpowiednio zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców w różnych formach, które są głównym źródłem witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie powinny znaleźć się także tłuste ryby morskie, które dostarczają cennych kwasów omega-3, chude mięsa, które są źródłem pełnowartościowego białka, orzechy i nasiona zawierające zdrowe tłuszcze oraz pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. Odpowiednia dieta nie tylko doda Ci mnóstwo energii w ciągu dnia, ale także będzie mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i wygląd Twojej sylwetki.

Dzień warto zacząć od pełnowartościowego śniadania. Rano można zjeść na przykład jajecznicę z warzywami, owsiankę z jogurtem, owocami i orzechami lub omleta na słodko bądź wytrawnie.

Znajdź czas dla siebie

Każdego dnia staraj się zrobić chociaż jedną rzecz tylko dla siebie. Nie musi to być coś dużego. Odcinek ulubionego serialu, chwila sam na sam z kubkiem gorącej kawy, kąpiel z bąbelkami, 10 min stretchingu czy krótki spacer po parku. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Bądź aktywny

Regularna aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na to, żeby dodać sobie mnóstwo energii każdego dnia. Czy wiesz, że godzina treningu tlenowego (np. cardio na rowerku) w tempie 70-80% HR max wpływa na wydzielanie endorfin? Zadbaj o to, aby aktywność fizyczna była dla Ciebie czymś naturalnym. Wybierz taką formę treningu, która sprawia Ci przyjemność. Możesz na przykład trenować siłowo, biegać, praktykować jogę, grać w koszykówkę, jeździć na rowerku stacjonarnym, czy też robić treningi interwałowe.

Więcej się uśmiechaj i mniej przejmuj

brak energii, jak mieć energię każdego dnia, jak dodać sobie energii, przewlekłe zmęczenie, ciągle jestem zmęczony
fot. unsplash.com

Wiele naszych problemów wcale nie jest tak strasznych, jak nam się wydaje. Często liczy się podejście. Dlatego ciesz się każdą chwilą, uśmiechaj się dużo i doceniaj.

To, jak przeżyjesz swoje życie, w większości przypadków zależy od Ciebie. Dbaj więc o to, żeby z każdego dnia czerpać jak najwięcej dobrego. Czasem jest ciężko. Ale pamiętaj, że po każdej burzy wychodzi słońce!

A Wy jakie macie sposoby na brak energii w ciągu dnia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here